Holandia za 10 lat chce postawić mały atom przy granicy. Niemcy już protestują

Holandia planuje kilka małych reaktorów modułowych (SMR) na terenie prowincji Limburgia i Geldria, czyli niedaleko granicy państwa niemieckiego i kraju związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW). Pomysł, którego realizacja miałaby nastąpić w połowie lat 30., budzi sprzeciw i niepokój po stronie niemieckiej.

Wstępne ustalenia Holendrów odnośnie do lokalizacji wskazują na sprzyjające warunki w prowincji Geldria, regionie wokół Arnhem i Nijmegen. W tych miejscowościach jest wystarczająca ilość wody z rzek Moza i Dolny Ren do chłodzenia reaktorów.

Niemcy i antyatomowe ruchy

Niemiecka gazeta Rheinische Post podaje, że w Arnhem i Nijmegen zorganizowano już pierwsze antyatomowe ruchy. – Decyzja o ewentualnej lokalizacji ma zapaść do 2026 roku. Najpóźniej do tego czasu land NRW będzie wiedział, czy w bezpośrednim sąsiedztwie zostanie wybudowana nowa elektrownia jądrowa – podaje portal Ruhr24.

Holandia planuje dołączyć małe reaktory do swojego miksu energetycznego. Pierwsze kroki w kierunku budowy zostaną podjęte w połowie lat 30. Obecnie kraj ten dysponuje tylko jedną małą elektrownią jądrową.

Ruhr24 / Rheinische Post / Aleksandra Fedorska

Polska rozmawia z KE o finasowaniu atomu. Mogą być opóźnienia

Artykuł Holandia za 10 lat chce postawić mały atom przy granicy. Niemcy już protestują pochodzi z serwisu Portal Biznes Alert.

Źródło: Read More

Related posts

Jak fragment rakiety Falcon 9 nie spalił się w atmosferze i spadł na Polskę? Ekspert wyjaśnia

Dlaczego szczątki rakiety SpaceX spadły na Polskę?

Korea Południowa blokuje chińską aplikację w obawie o bezpieczeństwo