Norwegia przewodzi wyścigowi o zielony wodór

„Wybór zerowej emisji musi się opłacić”.
— Ingebjørg Wilhelmsen, Norwegian Hydrogen Forum
Jako światowa potęga energetyczna Norwegia ma wszystko, czego potrzeba, aby to zrobić.

Pomimo imponujących ostatnich postępów w technologii akumulatorów i odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa i słoneczna, same te czynniki nie są w stanie zmniejszyć emisji gazów cieplarnianych z energochłonnego przemysłu i transportu.

Zielony wodór, który jest odnawialny i bezemisyjny, jest powszechnie uważany za najbardziej opłacalne, opłacalne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie, aby obniżyć emisje z trudnych do ograniczenia sektorów do zera netto. Obecnie wiele firm i krajów rywalizuje o pozycję lidera w tej rodzącej się branży.

Krytyczna czysta energia

Zwycięzcami na dojrzewającym rynku będą ci, którzy mają istniejącą przewagę konkurencyjną i zdolność do produkcji zielonego wodoru.

„Energia elektryczna jest najważniejszym czynnikiem kosztowym w produkcji wodoru odnawialnego”, wyjaśnia Ingebjørg Telnes Wilhelmsen, Sekretarz Generalny Norwegian Hydrogen Forum. Dlatego wierzy, że rozwijający się przemysł wodorowy może wykorzystać najsilniejszy atut Norwegii: jej istniejące zdolności w zakresie energii odnawialnej.

Innym optymistą w kwestii wodoru jest Knut Linnerud, były kierownik klastra Arena H2 Cluster i obecny dyrektor generalny firmy zajmującej się zieloną energią Greenstat. Linnerud dostrzega skalę wyzwań, ale wskazuje na poprzednie transformacje energetyczne Norwegii jako podstawę do pewności siebie:

„Ta transformacja dla Norwegii jako kraju energetycznego będzie prawdopodobnie równie wymagająca, jak wtedy, gdy Norwegia po raz pierwszy rozwinęła swój przemysł hydroenergetyczny ponad 100 lat temu i przemysł naftowy 50 lat temu” — mówi.

Zarówno Wilhelmsen, jak i Linnerud zgadzają się, że osiągnięcie celu energii bezemisyjnej w Norwegii — i celów Porozumienia paryskiego — będzie wymagało skutecznego kształtowania polityki.

W tym przypadku Norwegia również się wyróżnia. Obecnie zajmuje pierwsze miejsce w Indeksie Rozwoju Społecznego i dziewiąte w Indeksie Efektywności Środowiskowej (Wielka Brytania na 4. miejscu, Francja na 5., a Niemcy na 10.). Osiągnięcie tego celu wymaga skutecznego zarządzania, które potrafi realizować politykę.Rząd Norwegii ma szerokie uprawnienia do promowania przejścia na zieloną energię.

Więcej informacji można znaleźć na stronie https://businessnorway.com/

Related posts

Google i IBM: Przedsiębiorstwa rozwijające sztuczną inteligencję dla meteorologii

Rządowy eksperymentalny chatbot AI ma zapewniać porady dla firm

Elon Musk mówi, że zostawia pojazdy elektryczne w tyle