Skutki zmian klimatycznych na całym świecie z roku na rok stają się coraz bardziej ekstremalne. Tylko w 2023 r. byliśmy świadkami pożarów w Kanadzie i Chile; tajfuny w południowo-wschodniej Azji; powodzie we Włoszech, Sudanie Południowym i Brazylii; cyklony w południowo-wschodniej Afryce i nie tylko.
Ludzie wygenerowali tak wiele gazów cieplarnianych, że obniżenie emisji nie wystarczy, aby odwrócić trend zmian klimatycznych. Musimy mocno zdekarbonizować atmosferę. Technologia dekarbonizacji wydaje się obiecującym rozwiązaniem, ale czym jest i czy jest praktyczna?
Aby zwalczać te gałęzie przemysłu, które nie podlegają dekarbonizacji, istnieje kilka procesów usuwania węgla z atmosfery.
Najskuteczniejszą metodą składowania CO₂ na potrzeby wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) jest wstrzykiwanie CO₂ w głąb naturalnie istniejących, porowatych formacji skalnych, takich jak opuszczone złoża ropy lub gazu, niezdatne do wydobycia pokłady węgla lub solankowe warstwy wodonośne.
Startup CarbonCure zbudował rozwiązanie pozwalające zmniejszyć emisję jednej z najtrudniejszych do dekarbonizacji gałęzi przemysłu: produkcji betonu. Wprowadzają przetworzony CO₂ do świeżego betonu. Po wtryśnięciu CO₂ przechodzi proces mineralizacji i zostaje trwale osadzony – jest to innowacyjny sposób na sekwestrację emisji CO₂ bez utraty jakości.
Wychwytywanie i wykorzystanie dwutlenku węgla to główny obszar zainteresowania Dioxycle. „Opracowujemy sposoby pozyskiwania CO₂ i przekształcania go w surowiec, a następnie recyklingu w wiele różnych produktów” – wyjaśniła Sarah Lamaison. „Co ciekawe, wdrażamy w ten sposób obieg węgla i wykorzystujemy to, co jest już dostępne na powierzchni ziemi”.
Rozwiązanie Dioxycle zamieniło już CO₂ w paliwo do silników odrzutowych, zrównoważone opakowania, tworzywa sztuczne nadające się do recyklingu, tkaniny syntetyczne, hormony roślinne, paliwo transportowe i nie tylko. Dowód na to, że węgiel można wykorzystać na więcej sposobów, niż nam się wydaje!