Unia dofinansuje europejskie gigafabryki AI

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła we wtorek na szczycie w sprawie sztucznej inteligencji w Paryżu uruchomienie nowej inicjatywy InvestAI, mającej zmobilizować 200 miliardy euro na inwestycje w AI, w tym stworzenie nowego funduszu UE w wysokości 20 miliardów euro na gigafabryki AI.

Wyścig w sferze sztucznej inteligencji dopiero się rozpoczął – przekonywała szefowa KE, odrzucając oceny, że Europa jest opóźniona w tym wyścigu. Podkreśliła, że siłą Europy są jej osiągnięcia naukowe, a europejska AI jest oparta na współpracy i przyciąga osoby z różnych krajów; wskazała też na rozwój europejskich start-upów.

Nowy fundusz zapewni nowe gigafabryki

Unijny fundusz InvestAI sfinansuje cztery gigafabryki sztucznej inteligencji w UE. Jak zapewniła von der Leyen, tak duża infrastruktura jest potrzebna, aby umożliwić rozwój „najbardziej złożonych modeli sztucznej inteligencji”.

– Wraz z naszymi państwami członkowskimi i partnerami zmobilizujemy bezprecedensowy kapitał poprzez InvestAI dla europejskich gigafabryk AI. To wyjątkowe partnerstwo publiczno-prywatne, to jak CERN dla sztucznej inteligencji, (które) umożliwi wszystkim naszym naukowcom i firmom – nie tylko tym największym – opracowanie najbardziej zaawansowanych, bardzo dużych modeli potrzebnych do uczynienia z Europy kontynentu sztucznej inteligencji – powiedziała polityczka.

Sztuczna inteligencja wspomoże infrastrukturę krytyczną

Gigafabryki sfinansowane przez InvestAI mają służyć m.in. unijnemu sektorowi przemysłowemu oraz odpowiedzialnemu za infrastrukturę krytyczną. Każda firma – nie tylko najwięksi gracze – ma uzyskać dostęp do dużej mocy obliczeniowej, aby móc inwestować w swój rozwój.

Biznes Alert / PAP

Francja domaga się stanowczej odpowiedzi Unii na cła Trumpa

Artykuł Unia dofinansuje europejskie gigafabryki AI pochodzi z serwisu Portal Biznes Alert.

Źródło: Read More

Related posts

Powstaje trzeci europejski satelita służący do monitoringu emisji CO2

Orlen uruchamia kolejną edycję programu wspierającego startupy. Tym razem postawił na SI

Satelitarny pomiar strat ciepła to szansa na rewolucję w badaniu efektywności energetycznej budynków